Garmos614 Garmos614
  • 02-10-2020
  • Physics
contestada

Determine the velocity of a car that travels 28km in 2.2 hours

Respuesta :

ricchad
ricchad ricchad
  • 02-10-2020

Answer:

velocity = 12.73 km/hr.

Explanation:

velocity = distance / time

              = 28 km

                  2.2 hr

               = 12.73 km/hr.

Answer Link

Otras preguntas

What is the sum of 4x^2+2x-54x 2 +2x−54, x, squared, plus, 2, x, minus, 5 and 7x^2-5x+27x 2 −5x+27, x, squared, minus, 5, x, plus, 2?
please help? :( If a projectile is fired straight upward from the ground with an initial speed of 160 feet per​ second, then its height h in feet after t second
What methods did Hitler use to take power?
What Is The Process of The Population Getting Better Suited to Its Environment?
Where photosynthesis takes place?Cell membraneNucleusChloroplastOrganelle.LEARNCS21NEPAL22OPEN2013RaiaLUNAERADECREBBETTERDERESERCORRERBOBB6TREERRERRRRRRRARBRERA
log2() + log2() + log2()
What is the mass of 0.921 moles of sulfur dioxide gas (SO2)?
PLEASE HELP MEEE What does the author accomplish through this paragraph in the passage? While it seems obvious that our glasses should be filled with water ins
Complete the missing value in the solution to the equation. y=2x+5 x=2
PLEASE HURRY I GIVE BRAINLIEST IF YOU GET IT RIGHT Please select the word from the list that best fits the definition a novel written by Murasaki Shikibu YOUR O