salinaskatty552
salinaskatty552 salinaskatty552
  • 02-10-2020
  • Physics
contestada

What is the acceleration of softball if it has a mass of 5 kg and hits the catcher's glove with a force of 25 N?​

Respuesta :

wiccapagan1965 wiccapagan1965
  • 03-10-2020
Force = mass x gravitational acceleration. Mass of softball =5 kg. Force it hits glove =25 Newton’s. Gravitational acceleration = Force/Mass. x = 25/5. X=5. Acceleration = 5m/s^2
Answer Link

Otras preguntas

Complete the sentence using the correct term. Gregorio works closely with registered nurses to provide a safe environment for patients. He also alerts them to
What can be inferred about Mother and Father's relationship from the ending of "The Revolt of Mother"?
Could someone explain this.Brainliest
How many electrons are present in a tin atom with a mass number of 119
Given: mADE = 60° and mCDF = (3x + 15)° Prove: x = 15 What is the missing statement and the missing reason in step 5? Statement: 60 = 3x + 15; Reason: subs
Tú ____________________ leche.
Why do you think congress established a court system that allowed appeals to be made to a higher court?
According to the text, the potential for psychological dependence is lowest for
The project team is working to create a new Web site for the company. The Web site is the _____. a. deliverable b. requirement c. stakeholder d. milestone
How do I create a function of degree 3 with the given zeros -2, 2 + √2i and the solution point f(-1)=-34?