subzero7891011 subzero7891011
  • 02-10-2020
  • Chemistry
contestada

an object has a mass of 4 grams and a volume of 2 cm3 what is the density of the object ​

Respuesta :

Space
Space Space
  • 02-10-2020

Answer:

D = 2 g/cm³

Explanation:

Density = mass over volume

D = m/v

Step 1: Define

m = 4 grams

v = 2 cm³

Step 2: Substitute and Evaluate

D = 4 g/2 cm³

D = 2 g/cm³

Answer Link

Otras preguntas

tell whether each pair of words are synonyms or antonyms happy/unhappy also soaked/dry
Two trains going in opposite directions leave at the same time. Train B travels 30 mph faster than train A. In 3 hours the trains are 330 miles apart. Find the
make one costume, Rachel uses 6 yards of material and 3 yards of trim. Suppose she uses a total of 48 yards of material to make several costumes. How many yards
Among third-party candidates, which one is thought to have split the conservative vote in a recent election? A. Ralph Nader B. Ross Perot C. John Edwards D. Pat
as a reaction to the FTA signed in 1988 many Canadians ______.
COMPLETE EACH PATTERN. 1/3,2/6,3/9,4/ 1/2,2/4,3/6,4/8,5/ ,6/
describe ways that chemistry has improved health
how do I get the answer to 0.6 divided by 25.2
Why is the cell theory a theory and not a law?
the area of a rectangle city park is 25/54 sqaure miles. the length of the park is 5/9 mile. what is the width in miles of the park?