destiny03gar destiny03gar
  • 02-10-2020
  • Engineering
contestada

Given a force of 72 lbs at a distance of 15 ft, calculate the moment produced.​

Respuesta :

lucic
lucic lucic
  • 02-10-2020

Answer:

1425.78 N.m

Explanation:

Moments of force is calculated as ;

Moments= Force * distance

M= F*d

The S.I unit for moment of force is Newton-meter (N.m)

Given in the question;

Force = 72 lbs

1 pound = 4.45 N

72 lbs = 4.45 * 72=320.4 N

Distance= 15 ft

1ft= 0.3048 m

15 ft = 15*0.3048 = 4.57 m

d= 4.57 m

M= F*d

M=320.4*4.57 =1425.78 N.m

Answer Link

Otras preguntas

he came late into yes/no question​
A certain shampoo is available in two sizes. A 14.2 ounce bottle costs $3.98. A 33.9 ounce bottle costs $9.98. Find the unit price for each size. Then state whi
Which of the following questions is a statistical question
A television camera at ground level is filming the lift-off of a space shuttle at a point 750 meters from the launch pad. Find the angle of elevation to the shu
unos libros de nosotros nuestros libros nuestras libros sus libros tus libros
Is Trygliceride a saturated or unsaturated molecule? Please explain.
a) "Tranings are are the most important part of any occupation": justify it​
why are green plants known as producer?pls tell answer in short :)​
triangle ABC is similar to triangle XYZ. fine side a
Sally's paycheck this week was $100. She spent $220.45 for a shirt, $12.95 for a CD, $15 for gasoline, and put the balance in the bank. a. What percent of her t