sambemis18
sambemis18 sambemis18
  • 02-10-2020
  • Chemistry
contestada

You have 500 g of water in a bottle. How many molecules of water do you have?

Respuesta :

briellec6
briellec6 briellec6
  • 12-10-2020

Answer:

167.28×10^23

Explanation:

500 ml of water weighs 500 gm.

Molecular weight of water =18 gm

So, number of moles in 500 gm of water=500/18=27.78

Number of molecules= number of moles × Avogadro's number=27.78×6.022×10^23=167.28×10^23

So, there are 167.28×10^23 molecules in 500 ml of water

Answer Link

Otras preguntas

the wright brothers Wilbur wright facts
How do you solve 3 7/10-12 Fractions Fast anybody pls pls
describe what takes place during cellular respiration in complex organisms
the fact that plants have many ways to spread seeds can cause problems for gardener a. why
What new information can you add to your definition of physical change ?
explain 2 ways to evaluate 15(90-3)
How many more equal sides does an equilateral triangle have than a right isosceles triangle?
The first vertebrates on land were A. reptiles. B. fishes. C. amphibians. D. arthropods.
HELP!!!!!! Which verb form agrees with the subject and correctly completes the sentence? Peanut plants __________ thousands of acres in the American South. A.
What is the difference between nomads and hunter-gatherers of ancient times?