cyruspirnia
cyruspirnia cyruspirnia
  • 02-10-2020
  • Physics
contestada

A 12-kg rock is rolling down a hill at 4.7 meters/second. The force of the rock is:

Respuesta :

ponytom13
ponytom13 ponytom13
  • 02-10-2020

Answer:

0 Newton

Explanation:

We have the formula F=m*a. Given the mass = 12kg and a = 0 ( I assume that the rock is rolling down at a constant velocity of 4.7m/s which its acceleration is 0)

So we have F = 12*0 = 0 N.

Hope that is what you are looking for.

Answer Link

Otras preguntas

How do you write 48% as a fraction, mixed number, or whole number in simplest form?
try to simplify 72/6+85/6
what is the value of x if 120 degrees are diagonal and 6x horizontally
what is 400 feet in 52.4 seconds
What is the pH range of highly acidic substances?
What influences the Earth's tides and climate? A. Moon B. Mars C. the Milky Way D. Venus
Which movement of the Earth cause day and night?
what elements of the restoration comedy are seen in The importance of the earnest?
give you 300 dollars if u get this right. you have my word The lifetimes of 20,000 light bulbs are normally distributed. The mean lifetime is 230 days. The stan
why is it a good idea to see a healthcare provider before beginning a fitness program?