jaredhernandez70574
jaredhernandez70574 jaredhernandez70574
  • 02-10-2020
  • Chemistry
contestada

Ethanol has a density of 0.789 g/cm3. What is the mass of 423 cm3 of ethanol? M = (D)(V)


334 g

536 g

.186 g

380 g

Respuesta :

Stephen46
Stephen46 Stephen46
  • 05-10-2020

Answer:

The answer is 334 g

Explanation:

The mass of a substance when given the density and volume can be found by using the formula

mass = Density × volume

From the question

volume of ethanol = 423 cm³

density = 0.789 g/cm³

So we have

mass = 0.789 × 423 = 333.747

We have the final answer as

334 g

Hope this helps you

Answer Link

Otras preguntas

Why are environmental issues a major concern for people of Sub-Saharan Africa?
which of the following changes took place durning the renaissance
43=8c-5, what does c equal?
What does the receptionist tell Maya Angelou when she first asks about the conductor job? A. The job is already filled. B. They don't take women. C. They don'
What is the adjective in this sentence? See how he skillfully maneuvers the charging bull by moving the red cape ?
what happens when you throw an yellow hat into the red sea ??
Which diagram best represents molecules of matter in the solid phase
Can anyone help me with my science
What is the volume of a cylinder with a radius of 9 inches and a height of 2 inches? Use 3.14 for pi. Round your answer to the nearest hundredth. (4 points) 50
identify the question that writers would not ask themselves when revising organization