jaredhernandez70574
jaredhernandez70574 jaredhernandez70574
  • 02-10-2020
  • Chemistry
contestada

Ethanol has a density of 0.789 g/mL. What is the volume of 54.0 g of ethanol? V = M/D



42.6 mL

.146 mL

68.4 mL

72.3 mL

Respuesta :

Stephen46
Stephen46 Stephen46
  • 05-10-2020

Answer:

The answer is 68.4 mL

Explanation:

The volume of a substance when given the density and mass can be found by using the formula

[tex]volume = \frac{mass}{density} \\[/tex]

From the question

mass = 54 g

density = 0.789 g/mL

So we have

[tex]volume = \frac{54}{0.789} \\ = 68.4410646...[/tex]

We have the final answer as

68.4 mL

Hope this helps you

Answer Link

Otras preguntas

Who was the first U.S. president to visit a unified Vietnam? Jimmy Carter Gerald Ford Bill Clinton Ronald Reagan
Keyshawn is a player on a professional football team. Because of this, his play every week is scrutinized by fans and media, as well as his own coaches. Someti
9x-3+10-5x=9x-5x-3+10 the question is: list which of the associative and commutative properties are being used
don't know how to solve 6g+2 (-7+3g)=1-g
Write questions to match the expressions 1. 3 + (4x12) 2. 36 divided by 4 3. 24 - (6+3)
How can producers maximize their profit? Check all that apply. They can work to increase their marginal cost. They can work to decrease their marginal cost. Th
Before declaring independence, what course of action did the colonists take
the product of a number and 3 + 1 is 19
What are some weaknesses in article 9 from articles of Confederation?
What is an alkali metal with fewer than 10 protons in its nucleus?