mccoytrinity00 mccoytrinity00
  • 02-10-2020
  • Chemistry
contestada

The density of gold is 19.3 g/cm3. What is the volume of a sample of gold with a mass 715 g?

Respuesta :

JohanGigme JohanGigme
  • 02-10-2020

Answer:

37.04 or 37 cubic cm

Explanation:

Density = Mass/Volume

19.3=715/x

19.3x=715

715/19.3=37.04

Answer Link

Otras preguntas

When running a 100 meter race Donald reaches his maximum speed when he is 40 meters from the starting line, and 7 seconds have elapsed since the start of the ra
Hi. I'm doing a essay about if Lions are better off living in the wild or the zoo ( I'm with the wild). Kinda need help with the intro.
13) through: (2, -3), parallel to y = -x + 4
Karin is a regional manager at a chain of stores, and splits her time between two stores that are 8 kilometers apart. What is the distance between the first st
2) The purpose of Woodrow Wilson's "Fourteen Points" was to​
10k-1=4k-43 solve problem
Solve x+8y/4 =9y for x
_____ gained a broad following among abolitionists for his autobiography. Select the best answer from the choices provided. A. William Lloyd Garrison B. Nat T
Which of the following statements about the Emancipation Proclamation is correct? A. It did not completely satisfy abolitionists or supporters of slavery. B. At
Which polis is considered the birthplace of democracy A. Athens B.Corinth C.Sparta D.Thebes