teaghaneanes teaghaneanes
  • 02-10-2020
  • Physics
contestada


What is the density of ocean water if 308.19g fills a 300mL container?

Respuesta :

rafaleo84
rafaleo84 rafaleo84
  • 02-10-2020

Answer:

Density = 1027.3 [kg/m3]

Explanation:

To solve this problem we must use the concept of density which is defined as the relationship between mass and volume, which can be determined by the following equation.

density = m/v

m = mass = 308.19 [gramm] = 0.30819 [kg]

v = volume = 300 [mL] = 0.3 [Lt] = 0.0003 [m3]

density = (0.30819/0.0003)

density = 1027.3 [kg/m3]

Answer Link

Otras preguntas

Which two figures fall under the trapezoid on the quadrilateral hierarchy?
please show your work
there are 420 students in a school 1/3 if the population is made up of girl​
hey found that 27 occurred in the Spring, 39 in the Summer, 31 in the Fall, and 53 in the Winter. Can it be concluded at the 0.05 level of significance that car
The length of a planet's day is determined by it's
Someone help pleaseee anyone???
Find the arc length of XY. Round to the nearest hundredth.
You are now ready to take notes from the sources of information you found in the lesson "Report Writing: Researching." Write your notes on a set of three-by-fiv
Underline the negative words: The snack bar will not be open today.
Abraham Lincoln delivered his address: in 1866 in Ford's Theatre. to celebrate the 4th of July holiday. during the Civil War. None of the choices are correct.​