iamaaabakedpotato iamaaabakedpotato
  • 02-10-2020
  • Physics
contestada

What is the force that causes a 8 kg object to accelerate at 4 m/s^2

Respuesta :

Legis Legis
  • 02-10-2020

Answer: F = 32 N

Explanation:  

F= m x a

m = 8 kg

a = 4 m/s²

F = 8 kg x 4 m/s² = 32  kg m /s² = 32 Newton

Answer Link

Otras preguntas

what are the factor pairs of 38
How were chariot drivers protected in the Circus Maximus
How do I make a formula for a line if they only give me the intercept and the slope
if cosx=1/12 and sinx>0 find tan2x
Jim has a box in the shape of a rectangular prism. The area of the base of the box is 48 square inches. The volume of the box is 144 cubic inches. let h= the he
what is it called when oxygen passes into the capillaries that surround these sacs?
What is the meaning of the root word caust
I have been stuck with this one, and i would like to how to solve this. In each case, determine whether line AB is parallel or perpendicular to CD. (a) A(0, 0),
where are chromosomes found in eukaryotic cells
how do you write a fraction as a mixed number