falnaseer
falnaseer falnaseer
  • 02-10-2020
  • Physics
contestada

PLEASE HELPPPPPPPP
What is the average velocity of a train that goes 86 km in 1.3 hours?

Respuesta :

yubebati
yubebati yubebati
  • 02-10-2020
The answer is:

V = d/t d = 86 km t = 1.3 hrs

V = 86 km/ 1.3 hrs

V = 66.15 km/ hrs

I hope this helps!!
Answer Link

Otras preguntas

A loaf of bread has a mass of 300 grams and the volume of the loaf of bread is 10 cm by 30 cm and 10 cm what is the density of the loaf of bread? ​
how to solve 1/300:3 =1/120=x
please help me!!! write a story of not more than 350 words .write a story that ends with the saying "I knew then the importance of heeding parents advices"​
TODOROKI PICS!!!!!!!!!!!!!!!!!!
HELP HELP FAST sahdgjhasgdjhsgd
PLEASE ANSWER ASAP BRAINELST! Suppose a person uses a microscope to look at a cell from the leaf of a tree. Which structure would they see that would not be fou
HELP HELP FAST sahdgjhasgdjhsgd
guys is this sas sss or not enough information
hello there I’m looking for help here pls thanks! (In order)
advantages and disadvantages of living in subtropical zones?​