alexperez1259 alexperez1259
  • 02-10-2020
  • Chemistry
contestada

A block has a mass of 25 grams and a volume of 24.5 cm3 what is the
density of the block?

Respuesta :

Stephen46
Stephen46 Stephen46
  • 02-10-2020

Answer:

The answer is 1.02 g/cm³

Explanation:

The density of a substance can be found by using the formula

[tex]density = \frac{mass}{volume} \\[/tex]

From the question

mass of block = 25 g

volume = 24.5 cm³

The density of the block is

[tex]density = \frac{25}{24.5} \\ = 1.020408163...[/tex]

We have the final answer as

1.02 g/cm³

Hope this helps you

Answer Link

Otras preguntas

What is the solution to the following of equations {5x-3y=34 x-2y=4?
Select the correct answer.how does realism differ from romanticism?]
Sales tax on an item is directly proportional to the cost of the item purchased if the tax on a $600 item is $36 what is the sales tax on a $950 item?
What is the outermost layer of the earth?
Is 2 mi = to 10,560ft
7/9 x 6/49 multiply and simplify
Please can you help me with this problems 1. 3 ( x + y )= and 2. 7d + ( d + 8 ) - 6 = . Thanks.
At the end of "Notes of a Native Son," what argument does James Baldwin make that resolves one of his central ideas?A) That hatred is only a symptom of a deeper
How can you use the periodic table to find the number of protons in one atom of an element? The number of protons is the same as the atomic number of the ele
Putting a balloon in the freezer is one way to demonstrat what?