keshawnjons1110 keshawnjons1110
  • 02-10-2020
  • Physics
contestada

How far can a person run in 15 seconds if she runs at an average speed of 160 cm/s? State your answer in meters.

Respuesta :

Legis Legis
  • 02-10-2020

Answer: distance = 24 meters

Explanation:

speed = distance / time

distance = speed x time

speed = 160 cm/s = 1.6 m /s     [ 100 cm = 1 m, 160 cm = 1.6 m ]

time = 15 s

distance = 1.6 m/s x 15 s = 24 m

Answer Link

Otras preguntas

1. the estimation of a person; the public perception of a person2. distinct; different3. a servant under complete submission to his master4. a level of societyA
Which of the following best describes Southern society in the early to mid-1800s?
On a 4 1 2 hour trip, Leslie drove 2 3 of the time. For how many hours did Leslie drive?
Choose the answer that does NOT complete the sentence correctly. Los estudiantes _____ la lección. comprenden beben leen hacen
Insert parentheses in 15-3x4+9=57
why did president Hoover‘s response to the Great Depression fail please get specific details to support your answer
Pls explain and solve
At the bake sale the students earned $48.81. If there were 3 students how much did each student earn
Anastasia is grocery shopping with her father and wonders how much shopping is left to do. "We already have 60% of the items on our list," her father says. An
a scientist has 2/3 liter of solution. he uses 1/2 of the solution for an experiment. how much solution does the scientist use for the experiment?