critchiesmith critchiesmith
  • 02-10-2020
  • Physics
contestada

A child rides a bicycle from rest, reaching a velocity of 3.8 m/s [E] after 4.7 s. What is the acceleration of the bicycle?

Respuesta :

Ritmeks
Ritmeks Ritmeks
  • 10-10-2020

Answer:

0.81 m/s^2

Explanation:

A child rides a bicycle from rest

The child reaches a velocity of 3.8m/s

The time is 4.7 secs

Therefore the acceleration can be calculated as follows

v= u + at

3.8= 0 + a(4.7)

3.8= 0 + 4.7a

3.8-0= 4.7a

3.8= 4.7a

a= 3.8/4.7

= 0.81 m/s^2

Hence the acceleration is 0.81 m/s^2

Answer Link

Otras preguntas

I need answers quick
reorder the sentence parts to state the ideas more clearly.
Which equation is equivalent to log Subscript 3 Baseline (x 5) = 2?.
the sum of the zeroes of polynomail ax² + bx + 4c is.[tex] a) \:\: \frac{b}{a} \\ \\ b) \: \ \frac{ - b}{a} \\ \: \\ c) \: \frac{ c}{a} \\ \\ d) \: \: \frac{ -
How does Alfred Williams describe the life of a railway worker and the challenges he faced? Why do you think these workers stayed on the job? At least two piece
What was the main problem occur on THE GIANT IN THE CAVE of The Odyssey
A transformer has a 120/208-volt wye secondary. If the current in each of the secondary coils (or windings) is 75 amps, what is the secondary line current
Tatum Manufacturing recently opened a new facility in Hong Kong. The firm can most likely expect the Hong Kong government to ________.
Which is the answer??????????
Why is making money important to having a successful life? What is the value of money to your future?