aureliarrodriguez aureliarrodriguez
  • 01-10-2020
  • Physics
contestada

An object falls from a high building and hits the ground in 7.0 seconds. Ignoring air resistance, what is the distance that it fell?

Respuesta :

Erlea
Erlea Erlea
  • 02-10-2020

Explanation:

Δy = v₀ t + ½ at²

Δy = (0 m/s) (7.0 s) + ½ (-9.8 m/s²)(7.0s)²

= -34.3

Answer Link

Otras preguntas

I = {1, 2} List all possible subsets of the given set.
how do I solve x+2y=8
What do you mean by corrosion? How can you prevent it?
What is a Mandala Autobiography?
What is a Mandala Autobiography?
Given the inequalities y > 5x-8 and y >3x+4, find the point that satisfies one inequalities but not them all
At the school carnival, Carmen sold 3 times as many hot dogs as Shawn. The two of them sold 152 hot dogs altogether. How many hot dogs did Carmen sell? 51382111
Consider the following system of equations. y = 2x - 2 y - 2x = 5 What can you conclude about the system of equations? The system of equations is inconsistent.
Kim estimates that the faucet in her kitchen drips at a rate for 1 drop every 2 seconds. Erik wants to klnow how many times the faucet drips in a week.
Question: 35/8 ( write as mixed number ) Please help me very very quickly!!!!!!!!!!!!!!!!!!!