chloeneal0512
chloeneal0512 chloeneal0512
  • 01-10-2020
  • Physics
contestada

A sprinter accelerates from rest to 10.0 m/s in 1.35 seconds. What is their
acceleration?

Respuesta :

BrainLifting
BrainLifting BrainLifting
  • 01-10-2020

Answer:

7.407 recurring m/s^2

Explanation:

Initial velocity= 0 m/s [as it starts from rest]

Final velocity= 10 m/s

Time taken= 1.35 s

Hence,

Acceleration = Final velocity - Initial velocity

                                 Time taken

a=10

   1.35

a=7.407 recurring m/s^2

Answer Link

Otras preguntas

Question from active-passive voices and vice versa​
Pb + 02 - Pb304 help
How much initiative does a 5-year-old need?
A company decides to offer a monetary incentive for employees who log a specified number of hours spent exercising in an attempt to improve employee health. The
Is it true that: If f"(c) > 0, then the slope of the tangent line to the graph of the function at x = c is positive.
what is the best definition for a Liger?
In a random sample of 250 students, 150 were in favor of longer hours at the school library. At 98% level of confidence, what is the margin of error? Select one
Choose all the definitions below that apply to geopolitics Group of answer choices a combination of political and geographic factors relating to a state a comb
Which of the following is a solution to the equation x[tex]x^{2}[/tex]– 6x + 5 = 0?
advantage of paicho culture​