hogwarts12215688 hogwarts12215688
  • 01-10-2020
  • Physics
contestada

A wave travels at 48 m/s and has a frequency of 12 Hz. What is the wavelength of the wave?

0.25 m
4.0 m
36 m
60 m

Respuesta :

Dead3ill
Dead3ill Dead3ill
  • 01-10-2020

Answer:

Wavelength = 4 m

Explanation:

We know that Velocity = Wavelength × Frequency

So, Wavelength = Velocity / Frequency

Here in the question , Velocity = 48 m/s & Frequency = 12 Hz.

So wavelength = 48/12 = 4 m

Answer Link

Otras preguntas

Classify the polynomial by the number of terms. 5x2 + 3x – 8
The stated source of information in a story in a news story is Question 8 options: nut graf attribution libel slander
Find the area of the regular figure below: Will give brainliest to right answer :))
1. What happened to Celine during her research trial? What did she know about the research she participated in?
Evaluate (-315) ×4 with the correct explaination
help me pls thank you​
Which words have a closed syllable in the first syllable? Select the three correct choices. A. basket B. cable C. lemon D. problem E. tiger
Question 19 of 60 Rivalries between European imperialist powers and the growth of European militaries contributed to which outcome in the early 20th century? O
PLEASE HELP ME A. 6,000 cm3 B. 3,000 cm3 C. 4,000 cm3 D. 900 cm3
A turntable with mass m, radius R, and rotational inertia (mR^2)/2 initially rotates freely about an axis through its center at constant angular speed with negl