pedro246531
pedro246531 pedro246531
  • 01-10-2020
  • Physics
contestada

How much will a 200kg hippo accelerate if you push it with a force of 800 N?

Respuesta :

saraharif006
saraharif006 saraharif006
  • 01-10-2020

Answer:

Explanation:

force = f, mass = m, acceleration = a

f = m a

m = 200 kg

f = 800 N

f = m a

800 = 200a

a = 800 / 200

a = 4

Hope this helps

plz mark as brainliest!!!!!!!

Answer Link

Otras preguntas

Christy drove 135 miles in 2.5 hours what was her average speed in miles per hour
1. How has the dedication to a market economy changed the U.S. government? A. It led to the Bill of Rights B. It led to support for workers' rights C. It led
which is bigger a quarter hour or half hour
Select the true statement about the incident action plan. a. presents detailed cost accounting for all incident resources. b. establishes the overall incident
a pencil is 15 centimeters long. How many millimeters long is that pencil?
Sandy made a reflective sticker for her bicycle in the shape of a triangle. two of the three side lengths were 3 cm and 4 cm. could the third side of the reflec
. In order to make strong connections in your reading, what should you do?
The United Nations replaced the _____. League of Countries United Countries League of Nations
gold fever out west lasted about 30 years? true or false
how does our government gather support of a war effort on the home front?