kawenalani21 kawenalani21
  • 04-09-2020
  • Advanced Placement (AP)
contestada

If there were no air resistance, with what speed would drops hit the Earth if they fell from a cloud 3063 m above the Earth’s surface? The acceleration of gravity is 10 m/s 2

Respuesta :

jcherry99
jcherry99 jcherry99
  • 13-09-2020

Answer:

Explanation:

One

d = 3063 m

a = 10 m/s^2

vi = 0

vf = ?

vf^2 = vi^2 + 2*a*d

vf^2 = 2*10*3063

√vf^2 = √61260

vf = 247.51 m/s

Two

vi = 0

vf = ?

a = 10 m/s^2

t = 18 s

a = (vf - vi) / t

10 = (vf - 0) / 18

10 * 18 = vf

180 m/s = vf

Answer Link

Otras preguntas

Plz help mee I will give u brainliest if you answer fast
if you have a muscle that atrophied muscle would be​
PLEASE HELP!!!!!You are attending college in the fall and you need to purchase a computer. You must finance the purchase because your parents will not purchase
Given:x+2y=-6 solve y
Which common problem is found in the thesis statement below? Frankenstein's monster killed Frankenstein's wife in revenge for the destruction of his mate. A. n
Image by Historicair Which country on the map above has the largest population? A. country 1 B. country 2 C. country 4 D. country 5
Decode the secret message in the box by using the cipher code below.
Suppose a wild fire is doubling in size every 6 hours. If the initial size of the fire was 1 acre, how many acres will the fire cover in 2 days?
First to answer will be the brainliest I need the answer ASAP
Using the two phrases below, create sentences describing your house environment. • lejos de • cerca de