powerpuffhunter powerpuffhunter
  • 04-09-2020
  • Physics
contestada

A car has a velocity of 6.23 m/s. The driver hits the gas and accelerates the car at 2.16 m/s^2. How fast is the car moving after 5.85 s?

Respuesta :

LammettHash
LammettHash LammettHash
  • 10-09-2020

Recall that

[tex]v_f=v_i+at[/tex]

So we have

[tex]v_f=6.23\dfrac{\rm m}{\rm s}+\left(2.16\dfrac{\rm m}{\mathrm s^2}\right)(5.85\,\mathrm s)[/tex]

[tex]\implies\boxed{v_f\approx18.9\dfrac{\rm m}{\rm s}}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

How did Cardinal Bellarmine respond to the following arguments from Galileo?
Solve for a. ​ 13(21−3a)=6−a​ all real numbers 0 no solution −1
The two major components of the Earth's atmosphere are _____ and _____. carbon dioxide oxygen nitrogen water vapor
look at the table of x and y (1-3) (2-7) (3-11) which equation is represented by the table a)y=2x+1 B)y=3x+2 C) y=4x-1 D)5x-3
Polyphemus creatures who eat plants that make them lethargic 2. Lotus-eaters sea monster with six dog heads 3. Cicones companion of Odysseus who dies at Ci
What demographic does the green party appeal to?
When 12 is added to a number and that sum is divided by 1/2, the result is 40. what is the number?
What demographic does the green party appeal to?
what types of weather conditions farmers delt with on the frontier
what factors might have led to the growth of the city in NYC?