GabbiWebster GabbiWebster
  • 04-09-2020
  • Chemistry
contestada

What is the mass of 6.00 cm^3 of mercury, density = 13.5939 g/cm^3?

Respuesta :

julie005
julie005 julie005
  • 04-09-2020

Answer: 81.5634kg

Explanation:

Density=mass/volume

13.5939=m/6

make m subject of formula

m= 13.5939×6

m=81.5634kg

Answer Link

Otras preguntas

englishwhy is it so hot and sunny today?​
3.8700 mL = __________ L
The mood of the painting can be described as
s=πr^2+πrlsolve for l
Find the missing length. 10 4 с C= ✓ [?] Pythagorean Theorem: a2 + b2 = c2
Solve tan(3x)+1=0 Pls show work
-4+ 3 2x + 7 Z X 8 cm Y
How would you answer this? Write a conversion between you and your mother regarding the impact of rapid development in the fields of science and technology on t
Escribe el nombre del grupo q estaba en contra de la Anexión
What is this method called?