Jazellelopez Jazellelopez
  • 04-09-2020
  • Chemistry
contestada

How many seconds will it take it for a satellite to travel 450km at an average speed of 80 km/s?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-09-2020

Answer:

6 seconds

Explanation:

80 km/s = 450 km/x

450s = 80x

450/80 = 80x/80

5.625s = x

Note*: round to the nearest sigfig

x = 6 seconds

Answer Link

Otras preguntas

how have the general ideologies of each major party change over time?
78.74 divided by 12.7
why is it important for small mammals to hear well
If Congress passed a law making it a crime to write letters criticizing the government, it would be a law against the expression of ideas rather than a law agai
Is the sentence a simple or a compound sentence? Central American rope bridges are one kind of suspension bridge. a. compound sentence b. simple sentence
List the partial products of 35 times 7
explain why estimation is an important skill to know when adding and subtracting decimals
Looking at a cell under a microscope, you note that it is a prokaryote, how do you know? A) The cell lacks cytoplasm. B) The cell lacks cell membrane. C) The c
Whats The answer To 89 divided by 9
The sun thought for a minute. The wind was listening closely, and wanted to tell every corner of the world that the sun’s wisdom had its limitations.” The autho