lhernande0439 lhernande0439
  • 03-09-2020
  • Chemistry
contestada

At 20 degrees Celsius the density of mercury is 13.6 g/cm cubed. What is the mass of 50.0 ml of mercury at 20 degrees Celsius?

Respuesta :

virtuematane virtuematane
  • 03-02-2022

The value of mass is 680 g.

Density:-

It is defined as mass per unit volume.

Given:-

[tex]Density=13.6\ g/cm^{3} \\Volume=50\ mL[/tex]

Calculate mass as follows:-

[tex]Density=Mass/Volume\\13.6\ g/cm^{3} = Mass/50.0\ mL\\Mass=13.6\ g/cm^{3} \times50.0\ mL[/tex]

Relationship used:-

[tex]1\ cm^{3} =1\ mL[/tex]

[tex]Mass=680\ g[/tex]

To know more about:-

brainly.com/question/25038476

Answer Link

Otras preguntas

Which word in the sentence is the appositive? My older sister Maria is learning how to drive a car. A. sister B. learning C. Maria D. car
There are 6 pencils in a box. 3 of the pencils are red, 2 are blue and 1 is green. A pencil is taken out of the box without looking. What is the probability tha
What unions were open to African Americans in the 1920s?
does 20 hundredths equal 2 thousandths
how did the constitution fix the problems for no executive branch?
How do round, spiral, and rod-shaped bacteria look like?
what is tn=6n-9.5,t15
What is party-as-organization?
A Coast Guard ship patrols an area of 125 square miles. The area the ship patrols is a square. About how long is each side of the square? Round your answer to t
Suppose the slope of a line is positive. Describe what happens to the value of x as the value of y increases