dianasanabria150 dianasanabria150
  • 03-09-2020
  • Physics
contestada

1. A car drives at a velocity of 40 [m/s].
How much time does it take for the car drive a distance of 150 [m]?

Respuesta :

loreanabrajovic
loreanabrajovic loreanabrajovic
  • 14-09-2020

Answer:

V=40 m/s d=150m t=? if V=d/t t=d/V t=150m/40m/s

t=3.75s

Explanation:

i am not good at explaining but i hope this will help you

Answer Link

Otras preguntas

You’ve just secured a new client in your accounting practice, Peter's Pool Corporation (PPC), a brand new small business specializing in pool service. The owner
URGENT PLEASE HELP1. Use the rules of divisibility to check which of the followingnumbers are multiples of (are divisible by) 2,3,4,5,6, 8, 9 and 10a) 552b) 315
Fill in the blank with a constant, so that the resulting expression can be factored as the product of two linear expressions: 2ab-6a+5b+___ Please include an ex
If 2x = 60, find the value of 6 - 7x
A cylindrical rod has a diameter of 14 cm and height of 10 cm . What is its total surface area​
Simplify: 3.59 x 106 : 9.5 x 10-6
Given p(x) = x4 + x3 - 13x2 - 25x - 12 1. What is the remainder when p(x) is divided by X - 4? 2. Describe the relationship between the linear expression and th
Imagine that you were Atticus finch writing a business letter to the judge to explain the reason you are appealing toms conviction
URGENT!!! PLEASE help me with this question!
Please help me on this answer, I am very confused and don't know the correct steps to take. Solve