jalenmlee5 jalenmlee5
  • 03-09-2020
  • Physics
contestada

A car travels at 12 m/s, how far does it travel in 15 seconds

Respuesta :

jay40891
jay40891 jay40891
  • 03-09-2020

Answer:

180 m

Explanation:

Distance = Speed × Time

= 12 × 15

= 180 m

Answer Link

Otras preguntas

How does the volume of an oblique cone change if the height is reduced to 2/3 of its original size and the radius is doubled
Why are sea levels rising due to climate change?
solve for yA. 8B. [tex]3 \sqrt{7} [/tex]C. [tex]4 \sqrt{7} [/tex]D. 12
What is the primary way that Henry Ford affected Americans' lives? A)He made Model T cars into status symbols for those who could afford them. B)He made custom
The variable z is proportional to x and inversely proportional to y. When x is 12 and y is 4, z has the value 57 what is the value if z when x=18 and y=10
Geometry math question no Guessing and Please show work thank you
3 over 5 minus (negative 3 over 4 ) its a fraction
what was the piece of propaganda most likely used for?
Which of the following is the radical expression 5/a to the 7th power
Suppose you wanted to be able to see astronauts on the moon. what is the smallest diameter of the objective lens required to resolve a 0.67 m object on the moon