dianarodrriguezz15
dianarodrriguezz15 dianarodrriguezz15
  • 03-09-2020
  • Chemistry
contestada

Calculate the mass of a liquid with density of 3.20 g/mL and volume of 15.0 mL.

Respuesta :

Stephen46
Stephen46 Stephen46
  • 03-09-2020

Answer:

mass = 48 g

Explanation:

The mass of a substance when given the density and volume can be found by using the formula

mass = Density × volume

From the question

Density = 3.20 g/mL

volume = 15.0 mL

Substitute the values into the above formula and solve for the mass

That's

mass = 3.20 × 15

We have the final answer as

mass = 48 g

Hope this helps you

Answer Link

Otras preguntas

Convert the following expressions with rational exponents to the radical form (-32y^10)^1/5
calculate no of seconds in one week ​
Can someone help me with this? Please.
Setting of the story the cruel hunters
this is uncle Ben third time visiting Paris fact or opinion​
A package of party favors contains 14 favors, of which 7 are glitter balls. What is the probability that a randomly selected favor will be a glitter ball?
The nurse is caring for a client newly diagnosed with sepsis. The client has a serum lactate concentration of 6 mmol/L and fluid resuscitation has been initiate
Convert the following expressions with rational exponents to the radical form (2x)^-1/2
what is atychiphobia in 5 paragraphs
On considère la fonction définie sur ℝ par la relation () = −49 2 + 98 + 51 a) Vérifier que :() = (7 + 3)(17 − 7) .