gissellmartinez gissellmartinez
  • 02-09-2020
  • Chemistry
contestada

Find the volume (in mL) of a substance that has a mass of 11.6 g and a density of 0.81 g/mL. Give your answer with two decimals.

Respuesta :

hfranke
hfranke hfranke
  • 02-09-2020

Answer:

14.83mL

Explanation:

11.6/0.81=14.3

Answer Link

Otras preguntas

what velocity vector will move you 200 miles east in 4 hours traveling at a constant speed?
Solve the inequality x+1 > -5(7-2x)
all of the following are true statements about industrialization in the south after the Civil War except which of the following
which of the following equations are proportional? y = 3x+4, y=2x, y=4x+4, y=4x+2
An essay that takes the reader through a town, stopping at significant points along the way, is organized using A. spatial order. B. chronological order.
Which of the following is characteristic of a competitive market? A) high costs B) low output C) inexhaustible supply D) efficiency
what are the five cardinal signs of an infection
Suppose 10 people are chosen at random from a group of 1200. What is the probability that all 10 would rate their financial shape as poor?
the sum of one fourth of a number and 17 is equal to the sum of one fifth the number and 18. find the number.
- 0.5555 as a fraction in simplest form