Arianarenee90 Arianarenee90
  • 02-09-2020
  • Physics
contestada

A ball rolls at a speed of 6cm/s. How far does the ball roll in 40 seconds ? ____cm

Respuesta :

isaacoranseola
isaacoranseola isaacoranseola
  • 08-09-2020

Answer:

240cm

Explanation:

Speed = 6cm/s

Time = 40 seconds

Speed= distance/time

6cm/s = distance/40seconds

Distance = 6×40

Distance = 240cm

Hence, in 40 seconds, the ball must have rolled the distance of 240cm

Answer Link

Otras preguntas

What is the value of the expression [36-9+(8x6)-21]divided by 3
Why do many governments in countries with market economies control or outlaw monopolies? A. Monopolies are always run by selfish people who defraud consumers.
Which of the following first turned the tide of the Korean War in favor of the United States and South Korea? A. the Pusan perimeter B. the taking of Seoul C.
What number could replace the □? 15 = 15 8 × □ = 15 × 8 a.7 b.8 c.15 d.40
if you change the text to bold, you are changing the
The killing of Jews by the Nazis during World War II is an example of _____. A) oppression B) fundamentalism C) genocide D) apartheid
which would not be a reaction of someone who has been drinking alcohol
Describe the transformation.
Could you please help me with this questions ASAP
Find the values of x and y that fit both the equation 2x - 3y = 8 − = and 4x + 3y = -2.