dolphinkeller dolphinkeller
  • 02-09-2020
  • Chemistry
contestada

A sample has a volume of 10 ml and a mass of 4.2 g what density of the object

Respuesta :

emzogwayo
emzogwayo emzogwayo
  • 03-09-2020

Answer:

0.42g/cm³ or 420kg/m³

Explanation:

1cm³ = 1ml

10 × 1cm³ = 10cm³

Density = Mass ÷ Volume

4.2g ÷ 10cm = 0.42 g/cm³

Density = 0.42g/cm³ or 420kg/m³

Answer Link

Otras preguntas

PROJECT: SUMMARIZE IT! The ability to summarize information is a vital component of understanding the information you read in your coursework. To summarize info
All are positive ways to deal with chronic stress EXCEPT: A. Meditation or listening to music B. Ignoring the problem C. Exercise D. Talking with a trusted adul
What happened to Old Major? A. He died peacefully in his sleep. B .Mr. Jones sent him to a neighboring farm. C. Mr. Jones killed him for the meat. D. Mr. Jones
To apply for a job at the new store in the mole. is this a fragmentation sentence ​
Any gîrls here free to talk
which organization was created to help blacks after the end of slavery?
If x is 4, a is 1/4, and y is 2, then what is 5x(56a-6y)
1+0.9+0.08+0.001 Somebody can help me please
1/10 + -9/10 = what in fraction form
Can someone help me? Im really bad at English ​