stevebone2005
stevebone2005 stevebone2005
  • 02-09-2020
  • Chemistry
contestada

a sample of a substance has a mass of 52.5g and displaces a volume of 4.2ml. what is the density of the substance

Respuesta :

Stephen46
Stephen46 Stephen46
  • 08-09-2020

Answer:

Density = 12.5 g/mL

Explanation:

The density of a substance can be found by using the formula

[tex]Density = \frac{mass}{volume} [/tex]

From the question

mass = 52.5 g

volume = 4.2 mL

Substitute the values into the above formula and solve for the density

We have

[tex]Density = \frac{52.5}{4.2} \\ [/tex]

We have the final answer as

Density = 12.5 g/mL

Hope this helps you

Answer Link

Otras preguntas

What is the main effect of Article VI of the Constitution? A) It explains how the Constitution may be amended. B) It establishes the importance of the Constit
who is the winner in unaticipated increase in real interest rates?
ppplllzzz hhhheeelllllllpppppp ​
What characteristics of the empire made it difficult to govern?
Given that the two of the three lines 3x+4y=5,5x+By=13, and 7x=2425 are perpendicular, compute B. Express your answer as a fraction in simplest form.
The most important American composer of tone poem was
Read the excerpt from act 3 of A Doll’s House.Helmer [kissing her on the forehead]: Goodnight, my little singing-bird. Sleep sound, Nora. Now I will read my let
ill give u brainliest :) Los profesores ____ serios.
help asap plz math isn't my thing​
The graph shows the price of a good compared to the quantity. This graph demonstrates how?