sarahib2007
sarahib2007 sarahib2007
  • 02-09-2020
  • Physics
contestada

What is the acceleration of softball if it has a mass of 5 kg and hits the catchers glove with a force of 35 N

Respuesta :

t99dolan
t99dolan t99dolan
  • 02-09-2020

Answer:

50m/s2^

Explanation:

We know , by newton's law of motion .

F=ma

a=f/m

a=25/0.5

a=50m/s2^

Therefore , the acceleration of a softball is  .

Answer Link
gulatipp4m5lz gulatipp4m5lz
  • 02-09-2020

Answer:

7 m/s²

Explanation: Force = Mass x acceleration  

Also note that 1 N = 1 kg.m/s²

a=F/ m

a= 35 N/ 5 kg = 35 kg.m/ s²  ÷  kg                 Aside:( so you cross out the kg)

a= 7 m/s²

Answer Link

Otras preguntas

You disrupt all hydrogen bonds in a protein. what level of structure will be preserved?
How are threats to validity affected when studies are conducted in real-world settings?
what to do if you have trouble with math?
Fill in the blank with the relative pronouns "que" or "quien." El joven con ____________ hablabas es de buena onda. (2 points) 2. Fill in the blank with the rel
Compare the sizes of b. cereus, m. luteus, and r. rubrum cells as measured using a basic stain and an acidic stain. what might account for any differences?
What would occur if you forgot to add dntps to your pcr sample?
Natasha had d dollars. She bought two ice creams which cost x dollars each. How much money does she have left?
PLEASE HELP WILL MARK BRAINLIEST
Which mineral forms through sedimetary processes
Why did Caravaggio use tenebrism