anahiprado anahiprado
  • 02-09-2020
  • Physics
contestada

A car stops in 120 m. If it has an acceleration of –5m/s 2 , how long did it take to stop

Respuesta :

aayu0302
aayu0302 aayu0302
  • 02-09-2020

Answer:

t=240s

Explanation:

Distance=120m

Acceleration=-5m/s^2

v=0

Let u=x m/s

Using equation v^2-u^2=2as:-

0-x=2(-5)(120)

-x=-1200

x=1200m/s

Using now equation v=u+at:-

0=1200+-5t

5t=1200

t=240s

Answer Link

Otras preguntas

What was the source of Florence’s wealth and power?
Which of the following best describes the relationship between the United States and the Philippines at the start of the 20th century? a. The United States dec
7849 rounded with the 7 underlined
list three ways express 3 to the 5 power as a product of powers
"The gravity of the Sun causes the planets to move in a circular path." Which law of motion is this? a. first law b. second law c. third law
what is the lowest factor of 27
Which of the following was NOT a strong state by the mid 1400's
Which amendment establishes that a president can only serve two terms?
Which factor most greatly limits the power of the US government? regular, free elections a sovereign government electing a chief executive a constitutio
what is 7 times the square root of 96m^3