Hflores11 Hflores11
  • 02-09-2020
  • Chemistry
contestada

If the density of a substance is d=2.1g/cm^3 what is the mass of 20.0mL of this substance

Respuesta :

linahamdan1980
linahamdan1980 linahamdan1980
  • 10-09-2020

Answer:

Explanation:

density = mass (g)/ volume (cm3)

    2.1 =   mass / 20 cm3

     mass = 42 g

be attention that each 1 ml =1cm3                    

Answer Link

Otras preguntas

How many times dose 150 go into 1000
What is the smallest multiple of 6 and 10
how were the oregon and santa fe trails different ?
What energy is transfomed that takes place you lifting a chair?
How many hydrogen atoms are represented in the formula (CH3)2CH2?
what is the percent notation for 6.4%
How do I make a formula for a line if they only give me the intercept and the slope
if cosx=1/12 and sinx>0 find tan2x
What is a fraction name for 4
Each week Suzanne and Sarah drink 2 gallons of milk.HGow many iounces of milk do they drink each Week ?