dc59yznti2 dc59yznti2
  • 02-09-2020
  • Physics
contestada

what acceleration of a 45 kg mass pushed with 15 N of force?

Respuesta :

ChoiSungHyun
ChoiSungHyun ChoiSungHyun
  • 02-09-2020

Explanation:

Fnet = ma.

Assume that there is no resistance acting on the mass. Therefore a = 15N / 45kg = 0.33N/kg or 0.33m/s^2.

Answer Link

Otras preguntas

what city is located 60 north 25 east
A 1700 kg 2006 Mustang GT can accelerate from rest to 100 km/h in a time of 5.0 s.  Determine the net amount of work that must be done on the car to cause this
Which statement is NOT true?A.  If two coplanar lines do not intersect, then the lines are parallel.B. Two lines lie in one plane and do not intersect if and on
factoring 12m^2n^2-8mn+1=
A storage tank shaped Like a rectangular prism is being manufactured to hold 100,000 cubic feet of natural gas. It has a length of 10 feet and a width of 25 fee
What is the difference between displacement and double displacement reactions?Write equations for these reactions?
A 1700 kg 2006 Mustang GT can accelerate from rest to 100 km/h in a time of 5.0 s.  Determine the net amount of work that must be done on the car to cause this
What is a Mandala Autobiography?
In Romeo and Juliet act 2, which character serves as a messenger
Solve the system of equations.3x+3y+6z=33x+2y+6z=74x+4y+7z=4