exclusivezee37 exclusivezee37
  • 01-09-2020
  • Physics
contestada

The net external force on the propeller of a 3.32 kg model airplane is 23 N forward. What is the acceleration of the airplane?

Respuesta :

temdan2001
temdan2001 temdan2001
  • 08-09-2020

Answer:

6.93 m/s^2

Explanation:

Given that the The net external force on the propeller of a 3.32 kg model airplane is 23 N forward

Where

Mass M = 3.32kg

Force F = 23 N

Force = mass × acceleration

Substitute all the parameters into the formula

23 = 3.32 × a

a = 23/3.32

a = 6.93 m/s^2

Therefore, the acceleration of the airplane is 6.93 m/s^2

Answer Link

Otras preguntas

how is a magnetic field generated?
the difference of twice a number and five is three. find the number. translate the word problem to an equation. which steps describe how to solve the equation?
what do safety symbols look like? what do they mean? provide at least three examples.
what type of verb is the underlined word in the sentence? lindsey and her family visited the museum. a. intransitive b. transitive
the easy way to stop consistent constipation
A parachute works because the canvas of the parachute is acted upon by ______. a. inertia b. gravity c. velocity d. momentum
when energy increases, particle motion a. stays the same. b. decreases. c. increases.
the difference between the virginal plan and new jersey plan
what dose hasta pronto mean
what is the value of the expression? 9^8/9^-4 x 9^10 a. 9^−48 b. 9^−2 c. 9^2