jwebinger13 jwebinger13
  • 01-09-2020
  • Chemistry
contestada

The density of tin is 5.75 g/cm3. What is the mass of object 1 in kg if the rectangular block has a volume of 1.3 L?

Respuesta :

Muscardinus Muscardinus
  • 06-09-2020

Answer:

m=7.475 kg

Explanation:

Given that,

The density of tin is 5.75 g/cm³.

We need to find the mass of the object if the volume of the rectangular block is 1.3 L.

We know that,

1 L = 1000 cm³

1.3 L=1300 cm³

The formula of density,

[tex]\rho=\dfrac{m}{V}\\\\m=\rho\times V[/tex]

[tex]m=5.75\ g/cm^3\times 1300\ cm^3\\\\\m=7475\ g[/tex]

or

m=7.475 kg

So, the mass off the object is 7.475 kg.

Answer Link

Otras preguntas

At the playground, 60% of the bike rack was filled. Thisis 30 bikes. How many total slots are there for bicycles?
David and Sue are playing a card game. David’s score is –12. David’s and Sue’s scores differ by 7 points. Which expressions could represent Sue’s score? Choose
find the mean of 11,-7,-14,10,-5
the median of 10,31,36,36,38,42,47,48,49,52
What is the value of a2 + 3b ÷ c - 2d when a = 3, b = 8, c = 2, and d = 5 a. 8 b. 12 c. 10 d. 11
Who was extremely beautiful, but vain and cruel, and fell in love with his own reflection? a. Hermes b. Zeus c. Narcisus d. Echo
at a concession, stand seven hotdogs and two hamburgers cost $12.75; two hot dogs and seven burgers cost $16.50. find the cost of one hot dog and one burger.
order from greatest to least 37/10 3 2/5 3 1/4
8 (40+7) = ( 8. ) + (8 7
solve the equation: Show work step by step -14=-5+3c