emmamdavis45 emmamdavis45
  • 03-08-2020
  • Chemistry
contestada

determine the mass densiry (kg/m3) if 1911 pounds of a substance has a volume of 33.6 gallons

Respuesta :

priyabratsrichandan
priyabratsrichandan priyabratsrichandan
  • 04-08-2020

Explanation:

Mass = 1911 pounds = 866.81 kg

Volume = 33.6 gallons = 0.12 m^3

Density = mass/volume

= 866.81 kg/0.12 m^3

=7,223.4166666667 kg/m^3

Answer Link
soleilsanchez669
soleilsanchez669 soleilsanchez669
  • 09-09-2020
Explanation:
Mass = 1911 pounds = 866.81 kg
Volume = 33.6 gallons = 0.12 m^3
Density = mass/volume
= 866.81 kg/0.12 m^3
=7,223.4166666667 kg/m^3
Answer Link

Otras preguntas

simplify the expressino ×2+×(×-5)-×+7
What is the mass of 2 moles of 238 u?
How do u do this? I need help in my hw
63/21 = 9/? what is the portion
michael's dad is 30 years of age.He is 2 years more than 4 times Michael's age m.Write and solve a two-step equation to determine Michael'sage
What's the feedback mechanism for diabetes
When plug prongs are connected to the metal case of an appliance, a part that should always be placed next to the case is a A. hexagonal aluminum shoulder. B. m
the capacity of a container is 2060 milliliters convert this to liters
New battery powered electronic cigarettes are quickly becoming one of the largest U.S. exports.
PLEASE HELP!!!! 20 POINTS!!!!