amirredzepagic10 amirredzepagic10
  • 03-08-2020
  • Chemistry
contestada

What is the concentration in ppm of 4 g of NaCl dissolved in 100 mL of water?

Respuesta :

dolapotoyosi04 dolapotoyosi04
  • 03-08-2020
1mL= 1g

That means that 100mL= 100g

Solute: 4g (smaller) + Solvent: 100g (larger) = Solution : 104g

PPM= solute/solution * 106
PPM= 4/104 * 106
PPM= 4.0769ppm
PPM is approximately 4.08ppm
Answer Link

Otras preguntas

[tex]what \: is \: reflection \: of \: light \: {?} [/tex]​
Why might some people have a hard time not wearing a mask? Do you understand why some people want to keep wearing them? At least 5 sentences
You are using the container below to help you build a sandcastle. How much sand can fit in the container?
Riddles:Flowers first, before you eat me?​
unskilled workers are harder to replace than skilled workers true false
kevin is awarded a penalty shot. He will either score a goal or not score a goal. Are both outcomes equally likely? explain
Use the picture to solve for angle y D Z х 116 y A С B 64 ООО 32 16
Find the diameter of a circle with a radius of 13 ft.
Anna truncated the decimal expansion of x to find the best approximation. On a number line, the location of x is between 10.9 and 11.1. What is the BEST estimat
PLEASE HELP!! WILL AWARD BRAINLIEST!!