lokchhetri02
lokchhetri02 lokchhetri02
  • 04-07-2020
  • Physics
contestada

A car moving at a rate of 72km/hr. how far does the car move whe it stops after 4 seconds? ​

Respuesta :

Olaremi
Olaremi Olaremi
  • 04-07-2020

Explanation:

4 seconds = 0.00111 hrs

Distance = speed × time

72 × 0.00111 = 0.07992 km

Answer Link

Otras preguntas

What is importance of number 7 in maranao?​
PLEASE ANSWER ASAP *picture attached*f(x) = x2 + 1 g(x) = 5 – x
Can someone please help me ?
How many ways can a president, vice-president, secretary, and treasurer be chosen from a club with 8 members?
2 Points You slide across a wooden floor in your socks. There is a normal force of 950 N acting on you, and the coefficient of kinetic friction is 0.65. What is
Question10................
A conscription program requires civilians to enroll for service in a nation’s soup kitchens. firefighting brigades. armed forces. school system.
why there is gap between day and night in frigid zone
In the figure above, AB=4.8 and AC=7.2. What is the length of segment BC?
Rewrite log₅(x+3) into an equivalent expression using only natural logs