moracrista072 moracrista072
  • 04-07-2020
  • Physics
contestada

If you jump off a 10 m diving platform, how long will it take you to hit the water?

A. 1.43 s
B. 1.74 s
C. 2.04 s
D. 1.97 s

Respuesta :

TheAnimeGirl
TheAnimeGirl TheAnimeGirl
  • 04-07-2020

Answer:

t=1.43 s

Option A is the correct option.

Solution,

S=10 m

u=0 m/s

a=9.8 m/s^2

Now,

[tex]2s = a {t}^{2} \\ or \: {t}^{2} = \frac{2 \times 10}{9.8} \\ or \: {t}^{2} = \frac{20}{9.8} \\ or \: {t}^{2} = 2.04 \\ or \: t = \sqrt{2.04} \\ t = 1.43 \: seconds[/tex]

hope this helps...

Good luck on your assignment...

Answer Link

Otras preguntas

1 upon sec A -tan a minus one upon cos A is equal to 1 upon Cos A minus one upon sec a + tan a prove it​
PLS HELP ME ON THIS QUESTION I WILL MARK YOU AS BRAINLIEST IF YOU KNOW THE ANSWER!!
Can someone help please! I need this last question answered
लेखकाला शाल देणारे जोडपे​
WHO ARE THE REAL NATIVE AMERICAN INDIAN'S?
which chloride is a coloured solid rtp​
I need help ASAP!!! Please explain how to solve the problem I am stuck with.
In the right triangle ABC, angle A is 36 degrees.
Which of the following inequalities matches the graph? 10 6 -10 Oxs-1 Ox>-1 Oys-1 Oy 2-1
look at the image below urgent needs to be done by midnight tonight to promote to the next grade level