smithbecky10 smithbecky10
  • 03-07-2020
  • Chemistry
contestada

How many moles of nitrogen, N, are in 61.0 g of nitrous oxide, N2O?

Respuesta :

SvetkaChem
SvetkaChem SvetkaChem
  • 03-07-2020

Answer:

2.77 mol N

Explanation:

M(N2O) = 2*14 + 16 = 44 g/mol

61.0 g * 1 mol/44g = (61/44) mol N2O

                       N2O ---- 2N

                    1 mol         2 mol

            (61/44) mol        x mol

x = (61/44)*2/1 = 2.77 mol N

Answer Link

Otras preguntas

Does a president have to be found “guilty” of a statutory crime?
I need help solving for x and finding AC what do I do?
Identify the minimum value of the function y = 2x2 + 4x Answer
This term means to prudishly remove erroneous, vulgar, obscene, or otherwise objectionable material before publication.
Bedding is one of the most prominent features of sedimentary rocks. Would you expect a difference in strength parallel and perpendicular to bedding? In what way
I NEED HELP WITH H AND I !!!!!ASAP 15 points
The equation of a line is x + 5y = 12. What is the y-intercept of the line? 2 oo 그
. Why is Inventory Management important?
Simplify. - 4(x+5) + 5x
Which of the following are valid C++ identifiers? a.new-Assignment b._nextQuiz c.3rdProject d.$twoHundred e.CPP_Project f.OneInchIs2.2Centimeters g.Weekly Quiz