gabybaber1tyaria5
gabybaber1tyaria5 gabybaber1tyaria5
  • 05-09-2016
  • Chemistry
contestada

11. what is the volume of 80.0 g of ether if the density of ether is 0.70 g/ml? a) 5.6 x 10^1 ml b) 1.1 x 10^2 ml c) 8.8 x 10^-3 ml d) 8.0 x 10^1 ml

Respuesta :

joseaaronlara
joseaaronlara joseaaronlara
  • 07-09-2019

Answer:

The answer is = letter b

Explanation:

Density is the relation between mass and volumen

Data:

density = 0.70 g/ml            mass = 80.0 g

Formula:

Density = mass / volumen

We need to clear volumen from this formula because is the variable that we need.

So

volumen = mass / density

volumen = 80 g / 0.7

volumen = 114.3 ml

in scientific configuration 1.1 x 10 ²

Answer Link

Otras preguntas

why does gender schema encourages stereotyping
A particle R moves with a velocity of 6 m/s due East and another particle S moves at 8 m/s due South. What is the magnitude of the velocity of Rw.r.t S? a 10 m/
Please help! I’ve got 96 N but it’s wrong..
complete each proof using the properties of equality.Given -8(x-3)=-32 proof; x=7
An angle measures 96° more than the measure of its supplementary angle. What is the measure of each angle
i need step by step please 3(x-2)^2+1=13
Frequent visitors can purchase season tickets for the water park. What is the subject in this sentence? water park visitors tickets purchase
What is the most likely purpose for writing an explanatory article from a third-person point of view that includes many facts and details about a topic?
gcf for the set of numbers 10,15, and 30​
In my onion, Maria____ in her job for the next ten years