johnyarri03 johnyarri03
  • 02-07-2020
  • Physics
contestada

If a car has a speed of 85 m/s and travels for 120 seconds,how far does it go?

Respuesta :

brb0702
brb0702 brb0702
  • 02-07-2020

Answer:

42 feet

Explanation:

85mph

120 seconds

60 seconds in one minute

3600 seconds in one hour

3600 seconds ÷ 85mph = 42 feet

Answer Link
kaytrusiak101
kaytrusiak101 kaytrusiak101
  • 02-07-2020
42 feet

3600 seconds / 85 mph = 42 feet
Answer Link

Otras preguntas

which number when rounded to the nearest whole number is 4
Jean Piaget's four stages of development, in the correct order, are:
If y is proportional to x and y = -15 when x = -20, what is the value of x when y = 12?
Leader of the Bolshevik Revolution
350 427 900 943 703 980 500 845 906 424 E LEE 451 220 813 127 865 41
What assumption is made with supply-side economics?
If y is proportional to x and y = -15 when x = -20, what is the value of x when y = 12?
What is an important mode of transportation in Venezuela?
11+5+3x2+8x1= What is the answer?
An EEG measures the electrical output of the brain by using sensors that are attached to someone's hands and feet. Please select the best answer from the choice