Ackussinglake63 Ackussinglake63
  • 02-07-2020
  • Chemistry
contestada

An 8.5 mL sample of gasoline has a mass of .75 g. What is the density of the gasoline?

Respuesta :

Busiyijide Busiyijide
  • 02-07-2020

Answer:

density = 8.824g/mL

Explanation:

given

mass = 75g

volume = 8.5mL

density = mass/volume

density = 75g/8.5mL

density = 8.824g/mL

Answer Link
keertankhemani007
keertankhemani007 keertankhemani007
  • 02-07-2020

Answer:0.088g/ml

Explanation:

Density=mass/volume

d=0.75g/8.5ml

d=0.088g/ml

Answer Link

Otras preguntas

PLS HELP THANK YOU I REALLY NEED IT
How many moles are in 24 g of carbon
Square measures 8 m on each side if each side is written by 1/4 of eight originally the premiere of the new square will be blank meters and its area blank squar
Describe Johnson and the society of his time, citing details from the selection. He was a sincere and zealous Christian, of high Church of England and monarchic
No Question, this account was set up in error.
differentiate between soft copy output and hard copy output?​
Discuss the path that light takes through the human eye
Dry concrete can be made by mixing sand, gravel and cement in the ratio 1: 2: 3. If you want 1800 kg of dry concrete, how much of each will you need? Give your
Maria rides her bicycle to school at a constant speed of 15 miles per hour.If the distance to school is 6 miles,how many minutes will it take Maria to get to sc
What are the approximate area and circumference, respectively, of a circle with a diameter of 30 inches?​