sandh6105
sandh6105 sandh6105
  • 01-07-2020
  • Physics
contestada

A car is running with a velocity of 29 m/s.How far does is it go in 2 minute?​

Respuesta :

ZJSG09112007
ZJSG09112007 ZJSG09112007
  • 01-07-2020

Answer:

Distance = 3480m/s²

Explanation:

[tex]d = vt \\ v = 29 \\ t = 2 \: min= 120 seconds \\ d = 29 \times 120 \\ d = 3480[/tex]

Answer Link
rowan69
rowan69 rowan69
  • 01-07-2020

speed = distance ÷ time

29=distance ×2

2×29= distance

58= distance

so,

distance is 58 meters

Answer Link

Otras preguntas

7. Which of the following is the correct basic citation for a book? O A. Last name, First name. Title of Book Publisher, Year of Publication. B. First name, La
Which is the better deal?​
GermanFill in the words in the sentence using the word bank​
Which statement describes characteristics of planarians?
I need help please ASAPPPP???!!!!!!
Brainliest to correct answer!
what two treaties nullified the proclamation of 1763?
how much paper is needed to cover a rectangular bulliten board that is 29 in. wide and 37 in. high?
Porque el carbón no se disuelve en agua ????
help me guys plsss.......