battousainight battousainight
  • 01-07-2020
  • Computers and Technology
contestada

You need a 65% alcohol solution. On hand, you have a 450
mL of a 40% alcohol mixture. You also have 95% alcohol
mixture. How much of the 95% mixture will you need to
add to obtain the desired solution?​

Respuesta :

ogbe2k3
ogbe2k3 ogbe2k3
  • 06-07-2020

Answer:

375 ml of 95%  is what we need to obtain the desired solution

Explanation:

Solution

Now

450 ml of 40% alcohol mixture +95% mix of x = 65% (450 +x)

Thus

0.40 * 450 +0.95 x = 0.65 (450 + x)

180 + 0.95 x =0.65 (450 +x)

180 +0.95 x = 292.5 + 0.65 x

So,

0.95 x - 0.65 x = 292.5 - 180

= 0.3 x = 112.5

x =112.5/0.3

x= 375 ml

Therefore, we will need 375 ml of 95% solution

Answer Link

Otras preguntas

Which activity performed by a chemist is primarily based on an understanding of physics?
What is K squared minus 11
$3 is what percent of $40
Compare the emergence of advanced civilizations in Meso and South America with the four early river valley civilizations. Which statement accurately compares th
How do I sprain my wrist easily without falling? You may say I'm crazy but my wrist is supper weak/tired and hurts and swells doctors say nothing wrong but I ne
Ranch, adobe, hacienda, and tortilla are examples of words borrowed from what language?
THE RATIO JOE`S BLUE BOATS TO GREEN BOATS IS 5:7 JOE HAS 15 BLUE BOATS. HOW MAY GREEN BOAT DOES JOE HAVE?
2.Which events were most responsible for causing the South to secede?
a number n increased by nineteen
Which word is most similar to feeble? (1 point) • delicate • active • old • alone