CcinalorylMcd
CcinalorylMcd CcinalorylMcd
  • 03-09-2016
  • Physics
contestada

one mole of water is equivalent to 18 grams of water. a glass of water has a mass of 200 g. how many moles of water is in this?

Respuesta :

Greenrune113 Greenrune113
  • 03-09-2016
1 mole = 18 g
200 g = glass of water
200 ÷ 18 = 11.1
11.1 moles of water in 200 g (glass of water)
Answer Link

Otras preguntas

1. What is the main idea of the article? 1. Killer Whales are endangered and need our protection. 2. Killer Whales are in the dolphin family. 3. Killer Whales
A sample of excited atoms lie 3.314×10−19 J above the ground state. Determine the emission wavelength of these atoms.
i need help!!! how do i do this
What is another way to write 3x+9y=-8 to get exactly one solution
Name two other events that were taking place at the same time as the Scientific Revolution.
Please help with this ixl question
justify limitations to the right of freedom of expression
-4-(3) = 3+(-5) = 4+6= -5-9= -4+(-9) =​
Find the quotient: 613 / 9 A 68 B 68 R 1 C 67 D 67 R 1
y did the cow cross the road​