mckennapalmer
mckennapalmer mckennapalmer
  • 03-09-2016
  • Chemistry
contestada

How many moles of MgS2O3 are in 241 g of the compound?

Respuesta :

Willchemistry
Willchemistry Willchemistry
  • 03-09-2016
Molar mass:

MgS2O3 = 136.0 g/mol

1 mole ----------------- 136.0 g
? moles --------------- 241 g

moles = 241 x 1 / 136.0

moles = 241 / 136.0

= 1.772 moles

hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

The classification of species is __________. The highest The second highest The lowest The second lowest
The years 1900 to 1700 bce marks the __________ palace period in minoan art.
The legislative branch is
The parent function, f(x)=5^x has been vertically compressed by a factor of one-half shifted to the right three units and down two units. Choose the correct fu
There are ten stripes on each button there are 50 buttons how many strikes on 50 buttons
is 3.6666.... a rational number? explain
(2.8 × 10^11) + (2.9 × 10^9)
The Greek geographer Pausanias visited the city of ______ and described the temple of Demeter and a statue of Poseidon.
Scott is designing a new logo for geeks for rent, a computer support business. scott decides to create a web of ideas, all of which have nothing to do with comp
Eleven years ago, you deposited $3,200 into an account. seven years ago, you added an additional $1,000 to this account. you earned 9.2 percent, compounded annu