anonymous48 anonymous48
  • 02-09-2016
  • Physics
contestada

a bullet travels at 850 m/s. how long will it take a bullet to go 1 km?

Respuesta :

mpanderla95
mpanderla95 mpanderla95
  • 02-09-2016
The speed of bullet =
850 m/s

Distance given = 1 km = 1000m

S = D/t
t • S = D/t • t
St = D
St/S = D/S
t = D/S
t = 1000m/850m/s
t = 1.176 s

It will take the bullet 1.176 or about 1.18 seconds to go 1 km.
Answer Link

Otras preguntas

263,143 what the value of the 6 digit in this number
solve -4(6x+3)=-12(x+10)
which is not true of alfred the great? he was the king of wessex. he began the anglo-saxon chronicle. he was a peacemaker. he successfully kept the danes out of
y=|-3x 2|-4 what's the answer
How to answer this question the right way
who were the people who wanted to get rid of Catholic influence with the anglican Church
Why do autotrophs always occupy the lowest level of ecological pyramids?
n which stage does the author show how the story ends?
how many branches of government did the roman republic have?
hi, can someone help me with chemistry Question1: you begin with 2.0g of Fe(NH4)2(SO4)2*6H2O. How many moles is this? Question 2: you then add 10mL of 1.0 M o